przebarwienia na twarzy
Uroda

Przebarwienia na twarzy – jak uniknąć?

Jak powstają przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to podgrupa zaburzeń związanych z pigmentacją skóry (występowaniem barwnika w skórze). Jest ona bezpośrednio powiązana z brunatnym barwnikiem – melaniną. Przebarwienia na twarzy są głównie wywoływane nieprawidłowym działaniem melanocytów tj. komórek, które wytwarzają melaninę. Do przyczyn takiego stanu należą:

  • uwarunkowania genetyczne – to z ich powodu powstają piegi. Należą do najczęściej występujących przebarwień skóry. Częściej występują u osób o jasnej karnacji i włosach.
  • zaburzenia hormonalne – powstają na wskutek zmian zachodzących w organizmie, w wyniku między innymi: dojrzewania, menopauzy, ciąży, czy zażywania różnych środków hormonalnych. Powodem mogą być także choroby endokrynologiczne. Najczęściej występują w postaci brązowych i czerwonych plam. Zmiany wynikające z zaburzeń hormonalnych zazwyczaj pojawiają się w środkowej części twarzy.
  • promieniowanie UV – nadmierna ekspozycja twarzy na słońce również powoduje powstanie przebarwień. W jego wyniku powstają nowe, a także utrwalają się te, które występowały już wcześniej. Promieniowanie UV powoduje zaburzenia aktywności melanocytów, co prowadzi do problemów z wytwarzaniem melaniny. Melanocyty gromadzą się w jednym miejscu bądź rozkładają nierównomiernie na skórze, powodując przebarwienia.
  •  trądzik – niewłaściwe metody leczenia, źle wykonane zabiegi kosmetyczne, rezygnacja z leczenia trądziku, samodzielne i mechaniczne pozbywanie się zmian trądzikowych prowadzi do powstawania trudnych do usunięcia przebarwień. Na skórze tworzą się stany zapalne, które w połączeniu z promieniowaniem UV przyczyniają się do utrwalania zmian. Poniżej zostały przedstawione porady, jak uniknąć przebarwień potrądzikowych.

Jak uniknąć przebarwień potrądzikowych?

Wiemy już, w jaki sposób powstają przebarwienia potrądzikowe. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak ich zatem uniknąć?

  • stosuj ochronę przeciwsłoneczną – najlepiej sprawdzą się kremy o wysokim faktorze SPF (minimum 30). Szukaj takich, które chronią przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Pamiętaj, aby regularnie reaplikować kremy. Jeśli jednak to możliwe – unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, a także wizyt w solarium.
  • NIE wyciskaj zmian! – pod żadnym pozorem nie podejmuj się samodzielnych prób usuwania powstałych na skórze zmian. W ten sposób zaognisz powstałe już stany zapalne, rozniesiesz bakterie i nie tylko zwiększysz ryzyko powstania przebarwień, ale także zaostrzysz sam trądzik.
  • zwracaj uwagę na składniki zawarte w kosmetykach – wybieraj, te które mają właściwości rozjaśniające. Nie tylko skutecznie leczą istniejące już zmiany, lecz także zapobiegają powstawaniu nowych. Sprawdzą się różnego rodzaju sera, kremy, żele z niacynamidem, witaminą C, kwasem azelainowym.
  • przeanalizuj ulotki przyjmowanych leków – niektóre z leków należą do fototoksycznych. Szczególnie powinny uważać osoby przyjmujące antykoncepcję hormonalną.
  • jeśli problem trądziku jest dla Ciebie uciążliwy – udaj się do dermatologa. Wdroży odpowiednie leczenie, jeśli będzie konieczne, a to zapobiegnie powstawaniu przebarwień.

Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz profilaktykę, tym lepiej dla kondycji twojej skóry. To, że teraz nie zmagasz się z problemem przebarwień, nie znaczy, że nie pojawi się on za jakiś czas.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Co jednak, jeśli przebarwienia się już pojawią? Spokojnie. Zanim wybierzemy się na profesjonalny zabieg, możemy spróbować na nie zadziałać domowymi sposobami. Naturalne sposoby często są bardzo skuteczne w przypadku świeżych zmian.

  • Sposób 1 – sok z cytryny

Jak już wiemy, witamina C ma właściwości rozjaśniające. Cytryna posiada jej ogromne pokłady. Nasącz wacik sokiem z cytryny i przetrzyj twarz codziennie rano i wieczorem, a z pewnością szybko zauważysz poprawę w kondycji swojej skóry.

  • Sposób 2 – kefir lub jogurt naturalny

Ten sposób sprawdzi się w przypadku oparzeń słonecznych. Kwas mlekowy zawarty w produktach mlecznych naturalnie rozjaśnia skórę. Wystarczy nałożyć na zmienione miejsca i spłukać ciepłą wodą po około 15-20 minutach.

  • Sposób 3 – maseczka z ogórka

Ogórek również ma właściwości odświeżające i rozjaśniające. Dodatkowo, taka maseczka zafunduje Ci niezłą dawkę nawilżenia. Wystarczy zetrzeć ogórka, dodać kilka kropel cytryny i opcjonalnie miodu, a następnie nałożyć powstałą maseczkę na twarz. Należy odczekać w niej około 15 minut, a następnie zmyć i zaaplikować ulubione serum lub krem.

Stosując wyżej wymienione sposoby możemy skutecznie pożegnać się z problemem przebarwień na twarzy. Należy jednak pamiętać, że niepokojące nas zmiany zawsze należy skonsultować ze specjalistą – dermatologiem. Na chwilę obecną warto po prostu dbać o stałą ochronę przeciwsłoneczną, nie tylko latem. Pomoże nam ona w zapobieganiu powstawaniu przebarwień oraz utrwalaniu już istniejących.