Dom

Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym

Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym

Kocioł kondensacyjny służy do ogrzewania budynku oraz wody przeznaczonej do codziennego użytku. Cechą kotłów kondensacyjnych jest odbieranie dodatkowej porcji ciepła ze spalin. W przypadku tradycyjnych kotłów spora ilość wyprodukowanego ciepła jest tracona, zostając wypuszczona przez komin.

Ogrzewanie oparte o kocioł kondensacyjny wyróżnia się oszczędnością, wysoką sprawnością cieplną oraz bezpieczeństwem. Zdaniem wielu użytkowników kotły kondensacyjne pozwoliły im znacząco zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Co to jest kocioł kondensacyjny?

W odróżnieniu od tradycyjnych pieców kotły kondensacyjne odbierają ciepło ze spalin, a dopiero potem pozwalają im się ulotnić. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystanie ciepła z produktów spalania staje się możliwe dzięki zjawisku kondensacji. Dzięki temu zjawisku woda zawarta w spalinach ulega skropleniu, a tym samym odzyskuje się zawartą w niej energię cieplną.

Kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania, stąd czerpie on powietrze spoza obrębu budynku. Zaletą takiego rozwiązania, jest brak konieczności instalacji kratki wentylacyjnej wychładzającej pomieszczenie. Kocioł nie powoduje strat wynikających ze schładzania pomieszczenia przez napływające powietrze.

Jedno i dwu funkcyjne kotły kondensacyjne.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, piece kondensacyjne dzielimy ja jedno i dwu funkcyjne. Kotły jednofunkcyjne ogrzewają wodę z użyciem osobnych podgrzewaczy, umiejscowionych obok lub pod kotłem. Ilość ciepłej wody zależy od pojemności podgrzewacza.

W kotłach dwu funkcyjnych woda użytkowa i woda ogrzewająca dom jest podgrzewana przez wymiennik płytowy, znajdujący się w kotle. Kotły dwu funkcyjne są mniejsze, zazwyczaj także tańsze, ale ich wadą jest szybka utrata wysokiej temperatury.

Czy warto zainwestować pieniądze w kocioł kondensacyjny?

Obecnie przy wciąż wzrastających cenach surowców energetycznych chyba nikogo nie należy przekonywać do oszczędności. Piece kondensacyjne są dużo bardziej oszczędne niż tradycyjne. Dzieje się tak dzięki wysokiemu stopniu wykorzystania energii z paliwa gazowego. Wyższa sprawność sprawia, że rachunki za gaz stają się niższe. Koszt zakupu pieca kondensacyjnego zwraca się po niedługim czasie.

Gazowe piece kondensacyjne można umieścić w dowolnym miejscu domu, pod warunkiem zapewnienia możliwości odprowadzania spalin i dostarczania powietrza przeznaczonego do spalania w komorze kotła.

Odpowiadając na postawione pytanie o opłacalności zakupu kotła kondensacyjnego, można powiedzieć, że warto wybrać taki rodzaj pieca. Należy wziąć pod uwagę oszczędność pieniędzy, sprawność spalania, a nawet brak konieczności budowy komina. Tego typu kotły są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż tradycyjne. Zamknięta komora spalania sprawia, że ryzyko wydostania się spalin do pomieszczenia jest nikłe. To bardzo ważna informacja, ponieważ w przypadku stosowania tradycyjnych piecyków gazowych niekiedy dochodzi do ryzyka zaczadzeń domowników.

Jeśli cena pieca kondensacyjnego nie stanowi przeszkody w przypadku chęci zakupu, to warto zdecydować się właśnie na taki rodzaj kotła.

Piece i kotły gazowe kondensacyjne znajdziesz na stronie: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kondensacyjne.html

Możesz również polubić…