Inspiracje Ogród

O storczykach i tulipanach

Storczyki – co robić by kwitły intensywniej?

Popularny pomysł na prezent. Równie popularna roślina goszcząca na domowych parapetach. Storczyk można już kupić nie tylko w kwiaciarni, ale i w supermarkecie. Popularnością dogonił kaktusy i paprotki. Nic dziwnego, storczyki są lubiane. Pięknie kwitną i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Co robić by zakwitły znowu?

Ważna jest różnica temperatur. O dziwo storczyki to lubią. W dzień temperatura pokojowa, w nocy pomieszczenie powinno być chłodniejsze. I tak kilka tygodni. Storczyk powinien zakwitnąć. Chyba, że stoi w pełnym słońcu. Te kwiaty tego nie lubią, warto im zatem ograniczyć dopływ promieni słonecznych. Taki okres spoczynku działa na te kwiaty regenerująco.

Storczykowi można pomóc, stosując nawóz. Taki specjalny przeznaczony dla tego typu roślin. Ale nie za dużo, stosujmy taką odżywkę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Bo więcej nie znaczy lepiej. A jeśli nie nawóz to…czosnek. Wywar z czosnku dodajemy do wody, którą podlewamy storczyki. Ważny jest umiar. Zacznijmy od niewielkiej dawki.

Co jeszcze pomoże storczykom pięknie zakwitnąć? Zraszanie liści, podlewanie bezpośrednio do podstawki, odpowiednia odległość od grzejnika w sezonie grzewczym. Warto pamiętać, by dostosować zabiegi pielęgnacyjne do odmiany storczyka.

Jak odnieść sukces z tulipanami?

Tulipany są popularne wśród ciętych kwiatów, ale często są krótkotrwałe. Oto kilka sztuczek, dzięki którym tulipany będą dobrze wyglądać przez długi czas.
Bukiet tulipanów to nie tylko piękny detal we wnętrzu, lecz także długo oczekiwany symbol w przejściu między zimą a wiosną.
Teraz sezon tulipanów jest już w toku i trwa w dużej mierze przez wiosnę. Tulipany zwykle pozostają w dobrym stanie przez 5-7 dni.
Oto wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć sukces dzięki tulipanom. Kluczowe jest codzienne podawanie im lodowatej wody i obcinanie ich nożem, a nie nożyczkami.

Jak dbać o tulipany:
Zacznij od przycinania łodyg ok. 1 cm ostrym nożem. Następnie tulipany lepiej czerpią wodę.
Umieść tulipany w wazonie ze świeżą i zimną wodą. Pozostaw je do wchłaniania wody przez kilka godzin.
Umieść wazon z tulipanami tam, gdzie chcesz. Najlepiej postaw go w chłodnym, ale niezbyt zatłoczonym miejscu. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego.
Nie należy również umieszczać tulipanów w pobliżu świeżych owoców, ponieważ emitują one etylen, który wpływa na trwałość tulipanów.

Wskazówki dotyczące tulipanów:

• Tnij ostrym nożem (nie nożyczkami) i ukośnie łodygi.
• Dorzucaj do wazonu z tulipanami kostki lodu każdego dnia. Wtedy zachowają dłużej świeżość.
• W nocy postaw tulipany w chłodnym miejscu.
• Zmień wodę po kilku dniach. Następnie ponownie przytnij łodygi

Możesz również polubić…