Żylaki to nienaturalne rozszerzenia i wydłużenia żył, powstające zazwyczaj na łydkach. Wśród nich wyróżniamy hemoroidy – żylaki odbytu. Wśród okoliczności występowania przewlekłej niewydolności żylnej należy wymienić predyspozycje genetyczne, chociaż nie bez znaczenia pozostaje prowadzenie niehigienicznego stylu życia. Siedząca praca i związany z nią brak ruchu, uzależnienie od papierosów, niedostateczne nawodnienie czy kiepskiej jakości żywność to determinanta żylaków.
Siła diosminy
Diosmina jest lekiem chroniącym naczynia żylne. Odpowiada za elastyczność naczyń żylnych, reguluje ciśnienie żylne i przeciwdziała zastojom w kończynach dolnych. Suplementuje się ją w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej oraz w profilaktyce hemoroidów.
Rola hesperydyny
Hesperydyna ma zastosowanie w kosmetyce skóry naczynkowej. Zmniejsza napięcie skóry i zapobiega jej pieczeniu. Uszczelnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych. Przynosi zadowalające efekty w połączeniu z diosminą – aplikuje się je razem przy obrzękach kończyn dolnych oraz w leczeniu hemoroidów. Hesperydna ma również właściwości przeciwzapalne.
Funkcja ruszczyka kolczastego
Ruszczyk kolczasty jest rośliną z rodziny szparagowatych, mającą wpływ na poprawę krążenia krwi, jego inną nazwą jest myszopłoch. Ekstrakt ruszczyka zwiększa przepływ krwi, niwelując przy tym zatory powstające w żyłach. Zażywanie suplementów z wyciągu ruszczyka ma działanie przeciwobrzękowe i rozgrzewające, co jest niezwykle pomocne w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Ruszczyk zawiera ważną substację – ruskogeninę. Ruskogenina posiada zdolność zwiększania napięcia żylnego i to ona polepsza krążenie krwi żylnej, co z kolei ochrania naczynia krwionośne przed powstawaniem kolejnych żylaków.
Energia witaminy C
Witamina C jest najskuteczniejszą formą zwalczania poszerzonych żył, jako że jej właściwy poziom w organizmie obniża ciśnienie krwi i utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych, których kruchość zwiększa podatność na nieprawidłowości w zakresie budowy żył. Bardzo dobrymi źródłami witaminy C są produkty takie jak: dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka, papryka czerwona czy chrzan. W momencie, w którym dostarczanie witaminy C z pożywienia jest nieskuteczne czy niewystarczające, wskazane jest wspomaganie się preparatami z jej dodatkiem.
Suplementacja
Na rynku farmakologicznym jest dostępnych wiele preparatów, które stanowią kompilacje wyżej wymienionych substancji. Można nabyć suplementy będące połączeniem diosminy, hesperydyny i ruszczyka, jak i leki o wysokim stężeniu witaminy C.