podróż z psem
Podróże

Jak przygotować się do podróży z psem?

Podróż z psem to wyzwanie i to nawet jeśli chodzi o ten symboliczny dystans. Mowa tu konkretnie o tym, że niektóre psy nie lubią podróżowania w bagażniku auta w tym specjalnym transporterze. Zamiast takiego pojemnika preferują tylną kanapę auta osobowego lub generalnie silnie się wtedy stresują i to z dostatecznie wielu przyczyn. Jednym słowem jeśli komuś trafi się pies, który boi się dźwięku powiązanego z autami, czyli tego warkotu silnika, to w sezonie letnim tuż przed wyjazdem wakacyjnym osoby te oddają psa sąsiadom, po to by danym zwierzęciem zajęli się przez dwa lub trzy tygodnie.  Czasami lepiej postąpić właśnie tak niż męczyć się ze zwierzęciem, które to gryzie i drapie w aucie lub nawet się może wypróżnić w dedykowanym transporterku i to tylko ze względu na stres. Tak rzecz jasna się dzieje i to już od wielu lat, bo pewne zwierzęta lepiej znoszą podróż, a inne wolą się znajdować daleko od pracujących silników samochodów i to z wielu przyczyn.

O czym należy pamiętać przed podróżą z psem?

Najlepiej by pies się wypróżnił przed podróżą i to nawet przed tą typową. Ten specjalny transporter dla psa w bagażniku to też ważna opcja, choć trafiają się zwierzęta, które normalnie jeżdżą ze swoimi właścicielami samochodami i to nawet na tym fotelu obok nich. Psy są też różne, jeśli chodzi o parametr zwany skocznością. Jedne z nich bez problemu wskoczą do bagażnika i nawet nie porysują tej lakierowanej strefy pod klapą bagażnika. Inne w tym miejscu potrzebują specjalnej maty, bo właśnie o ten obszar zawadzają pazurami, a najstarsze z psów potrzebują podestu, po to by bez większego problemu wejść do wnętrza bagażnika. Samo bezpieczeństwo zwierzęcia to także istotna sprawa. Nie chodzi tu rzecz jasna o kolizje drogowe, ale o to, że ten transporter przesuwa się we wnętrzu auta, a pies w jego wnętrzu może doznać jakichś urazów, jeśli jego właściciel w dość dynamiczny sposób pokona zakręt.

Akcesoria dla czworonoga poprawiające jakość jego podróży.

Istotnymi akcesoriami dla czworonogów, czyli dla podróżujących psów i kotów są jakieś zabawki, dzięki którym zapominają, że znajdują się w transporterku w bagażniku. Kluczowe znaczenie ma też i dłuższa podróż jest także powiązaną z przystankami, czyli z minimum jednym, bo zwierzak musi wyjść z transporterka i gdzieś w lesie zrobić kupkę, czyli smycz także trzeba zabrać ze sobą. Ułatwieniem są też i te specjalne kratki montowane w szybach, czyli lekko uchyla się szybę lub dwie i wstawia się te kratki, po to by je docisnąć za pomocą szyb. Typowy pies takich nie wyłamie i w skwarze w kabinie auta będzie znośnie.

Jakie przepisy prawa obowiązują podczas podróży z psem?

Wielu ludzi doskonale wie o tym, że za znęcanie się nad zwierzętami można dostać do trzech lat, a za tego typu znęcanie można uznać transport psa lub kota w wyjątkowo nędznych warunkach, czyli w transporterku zaliczanym do zbyt małych i na dokładkę bez wody. Problem tkwi rzecz jasna w wykrywaniu tego typu przestępstw, bo radiowóz najzwyczajniej w świecie może przejechać obok auta z nie przepisowo przewożonym psem, a policjanci to przeoczą tak jak i wiele innych drobnych przestępstw.