Druk 3D – wady i zalety – o czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem wytwarzania przedmiotów przy pomocy drukarki 3D

Druk 3D to stosunkowo nowa technologia produkcji przedmiotów i tworzenia nieszablonowych projektów. Jakie są największe zalety druku 3D i dlaczego warto się na niego zdecydować? Jakich przedmiotów nie da się wytworzyć przy pomocy drukarki 3D i jakie największe wady ma druk 3D? O tym w dzisiejszym artykule.

Zalety druku 3D – łatwa metoda na wytworzenie dowolnego przedmiotu

Druk 3D to nowoczesna metodologia produkcji przedmiotów. Dzięki jej zastosowaniu istnieje możliwość wytwarzania przedmiotów, w niewielkiej ilości, bez ograniczenia w postaci konieczności uruchamiania masowej produkcji lub tworzenia kosztownych form silikonowych. To powoduje, że jest ona dostępna dla każdego, kto posiada przygotowany przez siebie projekt 3D. Może być on wykorzystany zarówno poprzez prywatną drukarkę 3D lub jako zlecenie dla wyspecjalizowanej drukarni 3D co jeszcze bardziej obniża koszt jednostkowy.

Jednocześnie duży wybór materiałów możliwych do wykorzystania do druku 3D powoduje, że możemy osiągnąć dowolną trwałość i strukturę materiału poprzez zmianę materiału, z którego wytworzony zostanie dany obiekt.

Wady druku 3D – jakie ograniczenia limitują zastosowanie tej technologii wytwórczej?

Największą wadą druku 3D są często konieczne obróbki przedmiotu po wydruku. Takie czynności, jak szlifowanie, polerowanie czy malowanie są czasochłonne i potrafią „skonsumować” całą oszczędność wynikającą z szybkości działania drukarki 3D. Dodatkowo wymaga to pewnych umiejętności manualnych, które nie każdy projektant modeli 3D posiada. Aby móc sobie z tym poradzić warto zlecić tego rodzaju pracę do firmy takiej jak drukarnia 3D – która poza drukowaniem przy pomocy drukarki 3D często oferuje obróbkę takich obiektów w pełnym zakresie.

Podsumowanie – czy warto skorzystać z druku 3D?

Z pewnością tak! Jest to bardzo elastyczna i wygodna metoda produkcji. Warto przekonać się jak działa druk 3D na podstawie własnego modelu, przygotowanego do druku 3D. Zobacz więcej na https://plastcore.pl/tag/serce-z-druku-3d/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz