Depresja poporodowa może dotyczyć kobiet w różny sposób. Może się ona pojawić w dowolnym momencie w pierwszym roku po porodzie i może rozwijać się nagle lub stopniowo. Wiele kobiet w pierwszym tygodniu po porodzie czuje się nieco przygnębiona, płaczliwa lub niespokojna. Nazywa się to często „baby blues” i jest tak powszechne, że uważa się je za normalne. Baby blues” nie trwa dłużej niż 2 tygodnie po porodzie. Jeśli objawy trwają dłużej lub zaczynają się później, może to oznaczać, że masz depresję poporodową.
Czym jest depresja poporodowa?
Depresja poporodowa to depresja, która pojawia się w ciągu 12 miesięcy po urodzeniu dziecka, zwykle w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy. Może się ona rozpocząć powoli lub nagle, może być bardzo łagodna i przejściowa lub ciężka i długotrwała. U większości kobiet mijają one szybko, ale inne potrzebują profesjonalnej pomocy. Depresja poporodowa występuje najczęściej po pierwszej ciąży. Niektóre kobiety doświadczają depresji w czasie ciąży (jest to tzw. depresja przedporodowa). Depresja przedporodowa i poporodowa są razem nazywane depresją okołoporodową. Objawy depresji przed- i poporodowej zależą od jej nasilenia, ale mogą obejmować niską samoocenę, poczucie nieadekwatności i winy, płaczliwość, problemy ze snem i ataki paniki. Na depresję mogą zachorować także partnerzy przed i po urodzeniu dziecka. Partnerzy, rodzina i przyjaciele mogą odegrać ważną rolę w procesie wychodzenia kobiety z depresji poporodowej. Zarówno urodzenie dziecka, jak i depresja stanowią ogromny stres dla związków. Kobieta z depresją poporodową może wycofać się od wszystkich, w tym od swojego dziecka i partnera. Wsparcie członków rodziny, a zwłaszcza partnera, jest bardzo ważne, aby pomóc jej w powrocie do zdrowia.
Jakie są przyczyny depresji poporodowej?
Nie wiemy dokładnie, co powoduje depresję poporodową, ale wiemy, że jest ona bardzo powszechna. Często pojawia się w pierwszych tygodniach lub miesiącach po porodzie, ale może też wystąpić w dowolnym momencie pierwszego roku życia dziecka. Specjaliści nie do końca rozumieją, dlaczego niektóre kobiety popadają w depresję, a inne nie. Prawdopodobnie jest to spowodowane kilkoma przyczynami, a nie tylko jedną. Prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej jest większe, jeśli w czasie ciąży odczuwałaś niepokój lub depresję. Być może miałaś problemy ze zdrowiem psychicznym przed zajściem w ciążę lub już wcześniej cierpiałaś na depresję poporodową. Chociaż depresja w przeszłości zwiększa ryzyko wystąpienia depresji po porodzie, nie oznacza to, że automatycznie na nią zachorujesz. Świadomość tego zwiększonego ryzyka może pomóc Tobie, Twojej rodzinie, pielęgniarce środowiskowej i lekarzowi rodzinnemu zwrócić uwagę na oznaki świadczące o tym, że możesz potrzebować leczenia. Pacjent może również otrzymać wsparcie i zachętę do wypróbowania strategii samopomocy. Możesz być również narażona na depresję poporodową, jeśli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie lub ma niską wagę urodzeniową.