Wkręty do drewna nierdzewne i ich rodzaje

Niewiele jest materiałów równie wszechstronnych jak drewno. Wykorzystywane przy pracach budowlanych jest znane od wieków i mimo upływu czasu oraz rozwoju technologii nadal stanowi surowiec ceniony i powszechnie stosowany. Oczywiście aby cieszyć się walorami drewna w tym zakresie, należy sięgnąć po odpowiednie akcesoria. Wkręty do drewna są w tym względzie jednym z podstawowych rozwiązań. To dzięki nim można wykonywać rozmaite rodzaje połączeń, przede wszystkim w układzie drewno-drewno, ale również w odniesieniu do szerokiej gamy materiałów drewnopodobnych.

Nierdzewność zawsze w cenie

Korozja jest zjawiskiem, które potrafi w relatywnie niedługim czasie uszkodzić elementy metalowe. Wszelkie typy wkrętów lub gwoździ także są na nią narażone. Dlatego zaleca się, aby w pracach z drewnianymi komponentami sięgać głównie po wkręty do drewna nierdzewne. Dzięki warstwie ocynku są zabezpieczone przed korozją w odróżnieniu od wkrętów surowych, jakie można stosować tylko w określonych sytuacjach. Obowiązkowo trzeba korzystać z „nierdzewek” tam, gdzie występują czynniki sprzyjające korodowaniu metali, a więc na zewnątrz pomieszczeń czy w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Jeśli chodzi o dostępne na rynku wkręty do drewna cena rozwiązań jest niska i to nawet wtedy, gdy celem jest kupno produktów wysokiej jakości. Oznacza to, że zaopatrzenie się w odpowiednie wkręty nie powinno stanowić poważnego obciążenia dla budżetu. Nieco droższe mogą okazać się wkręty nierdzewne do drewna, ponieważ ocynkowanie jest dodatkowym procesem w ramach produkcji, a tym samym wpływa na końcowy koszt. Nadal jednak nie są to kwoty, jakie można by uznać za problematyczne z finansowego punktu widzenia. Sporo ciekawych opcji, solidnych jakościowo i atrakcyjnych cenowo, czeka w specjalistycznych sklepach metalowych – chociażby na e-Armet.pl.

Różne warianty wkrętów do drewna

Odporność na rdzę to jedno z istotnych kryteriów, jakie należy brać pod uwagę, wybierając odpowiednie do swoich potrzeb wkręty do drewna. Należy jednak pamiętać, że jest więcej cech różnicujących te produkty. Chodzi na przykład o typ gniazda. Aktualnie bardzo popularne wśród fachowców są wkręty do drewna TORX posiadające specyficzne gniazdo zoptymalizowane pod kątem pracy mechanicznych wkrętarek. Sprawdzają się one idealnie tam, gdzie ekipie zależy na szybkim tempie działań, co może mieć związek z koniecznością wkręcenia dużej liczby elementów na większej powierzchni roboczej. Korzystanie z wkrętarki jest w takich warunkach sporym ułatwieniem.

Analizując cechy, jakie posiadają wkręty do drewna wymiary są również istotne. Zawsze trzeba wybierać modele przystosowane do potrzeb – specjaliści zajmujący się pracami montażowymi doskonale wiedzą, jakie rozwiązanie będzie właściwe. Kwestię gabarytów można więc zostawić na boku, ponieważ zalicza się ona do najbardziej elementarnych. Na tym nie kończą się specyficzne cechy wkrętów. Wyróżnić bowiem można wkręty samowiercące do drewna, w pewnych sytuacjach bardzo praktyczne. Pozwalają umieścić element mocujący w materiale bez konieczności nawiercania otworów. Specjalna konstrukcja sprawia, że otwór powstaje w trakcie obracania wkrętów w miejscu.

W sam raz dla cieśli i nie tylko

Oprócz wspomnianych rozwiązań z gniazdem TORX , spotkać można również warianty wkrętów posiadających inne istotne cechy budowy. – Dość powszechne są wkręty do drewna z łbem stożkowym. Często modele te są dodatkowo zaopatrzone w specjalne pierścienie poziomujące, dzięki którym można swobodniej i efektywniej lokować wkręt na odpowiedniej głębokości, a także w żebra frezujące, jakie pozwalają łatwiej osadzić wkręty w materiale – dowiadujemy się od obsługi sklepu e-Armet.pl. Poza tym wymienić można również wkręty do drewna z łbem podkładkowym, które stosowane są najczęściej w odniesieniu do połączeń konstrukcyjnych. Duży łeb, zwykle z nacięciem krzyżakowym, eliminuje potrzebę stosowania podkładek.

Nie można pominąć tego, że bardzo często po wkręty do drewna sięgają również cieśle. Profesja ta jest teraz rzadziej spotykana, jednak specjaliści w tym zakresie wciąż mogą liczyć na zainteresowanie swoimi usługami. Co ważne, współczesny cieśla nie jest dziś człowiekiem, któremu w pierwszej kolejności powierzymy wykonanie stołu. Zamiast tego wkręty ciesielskie do drewna są wykorzystywane do prac nad więźbami dachowymi. W przypadku tradycyjnego budownictwa, jakie wciąż jest najbardziej powszechne, więźby zaliczają się do wyrobów ciesielskich. Można rzecz jasna skorzystać z rozwiązań prefabrykowanych, aczkolwiek nie zawsze spełniają one swoje zadanie tak, jak oczekuje tego nabywca. Stosując odpowiednie wkręty do drewna ciesielskie prace nad szkieletem dachu będą przebiegać zdecydowanie sprawniej. Z punktu widzenia konsumentów to przecież kluczowa sprawa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz