Wariograf i badania wariograficzne w kryminalistyce

Wykrywacz kłamstw, jest to potoczna nazwa dla wariografu, która jest zresztą nazwą błędną. Wykrywacz kłamstw jako taki sam w sobie nie istnieje, natomiast wariograf jest urządzeniem, które poprzez specjalistyczne odczyty, monitoruje i wskazuje niejasności w udzielanych odpowiedziach. W ten sposób, można wykazać, czy badana osoba kłamię czy też mówi prawdę. Badania wariograficzne, są powszechnie wykorzystywane w kryminalistyce. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.wariograf.com.pl/katowice

Kto wykonuje badania wariograficzne

Aby badanie wariograficzne było wykonane w sposób rzetelny, musi być przeprowadzone przez licencjonowanego specjalistę, który będzie w stanie nie tylko zadać pytania w taki sposób, aby uzyskać odpowiednie odpowiedzi, ale przede wszystkim, będzie w stanie je właściwie zweryfikować oraz zinterpretować co jest kluczowe dla właściwego badania.

Wariograf nie daje odpowiedzi jasnych, prawda/fałsz, kłamie lub nie, wariograf udziela jedynie pewnej interpretacji w odpowiedzi. Dlatego badania wariograficzne są tak często podważane na sali sądowej, a nawet wcześniej.

Jak przebiega badanie wariograficzne

Badanie wariograficzne przeprowadza się w bardzo ściśle określonych warunkach. Oznacza to, że są one wykonywane w sposób, który jest ściśle określony w normach. Do przeprowadzania badania, niezbędny jest doświadczony i uprawniony pracownik. Dodatkowo, takie badanie przeprowadza się w określonych warunkach, zadając wcześniej, bardzo precyzyjnie opracowane i przygotowane pytania. Tylko w ten sposób, można uznać, że badanie wariograficzne, zostało przeprowadzone w sposób odpowiedni.

Kiedy można podważyć badanie wariograficzne

Zacznijmy od tego, że badanie wariografem przeprowadza się tylko za zgodą osoby badanej. Nie można zmusić nikogo do takowego badania i taka osoba może w każdej chwili takiego badania odmówić, bez względu na to, o co jest oskarżona. Często też obrona w sądzie podważa badania wariograficzne, co jest problematyczne w trudnych sprawach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz