Okna dachowe – charakterystyka

Pomieszczenia użytkowe na poddaszu możemy oświetlić za pomocą światła sztucznego lub montując okno dachowe (połaciowe). Aby takie okno zamontować, nie trzeba naruszać więźby dachowej. Wystarczy w odpowiedni sposób wbudować je w połać dachu. Ich różnorodność pozwala na montaż zarówno na dachach płaskich, jak i ukośnych.

Okno dachowe przepuszcza więcej światła do wewnątrz, niż popularne pionowe. Jednak aby takie okna dobrze naświetliły przestrzeń, muszą być odpowiednio rozmieszczone. Na większej powierzchni lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku mniejszych okien, niż jednego większego. Warto również pamiętać, że im wyżej umieścimy okno, tym więcej światła przedostanie się do pomieszczenia.

Okno dachowe ze względu na bezpieczeństwo domowników musi być montowane na odpowiedniej wysokości. Dolna krawędź szyby powinna być na wysokości między 120 a 140 cm, górna natomiast 180 – 200 cm ponad podłogą. Dzięki temu nawet przy otwartych oknach będzie można swobodnie korzystać z danego pomieszczenia.

Budowa okna dachowego.

Okno dachowe składa się z ościeżnicy oraz skrzydła. Ościeżnica, to rama wbudowana w otwór okienny. Skrzydło, to ruchoma część okna, czyli rama i szyba. Otwierane i zamykanie odbywa się za pomocą jednej klamki. Okna nowszej generacji wyposażone są w szczelinę wentylacyjną, która umożliwia dopływ powietrza do wnętrza nawet przy zamkniętych oknach.

Montaż okna dachowego.

Okna dachowe montuje się do krokwi lub połaci dachowej. Jeżeli pokrycie naszego dachu ma ponad 2 cm grubości, należy pod oknem ściąć górną krawędź pokrycia tak, aby nie było ostrych krawędzi. Do krokwi okno mocuje się za pomocą czterech kątowników montażowych. Niekorzystnie wpływa na efekt końcowy rozstaw krokwi mniejszy od szerokości okna. Utrudnia to bowiem rozstaw izolacji termicznej do ościeżnicy. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest właściwe połączenie ościeżnicy okiennej folią dachową. Te dwa elementy koniecznie muszą być sklejone bardzo dokładnie. Nie można również zapomnieć o zamontowaniu nad oknem rynienki odprowadzającej wodę s powierzchni nad oknem.

Okna dachowe – rodzaje.

Okna obrotowe to najczęściej montowane okna dachowe. Rodzaj ten pozwala na maksymalne wykorzystywanie przestrzeni wewnątrz pomieszczenia pod oknem. Dodatkowo obrót o 180 stopni pozwala na wygodne mycie zewnętrznej strony szyby i ramy.

Okna uchylne posiadają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Okna taki są wyposażone w siłowniki, które uniemożliwiają przypadkowe zamknięcie się okna po jego otwarciu.

Okna uchylno-obrotowe – są droższe ponieważ mają podwójny mechanizm otwierania.

Okna rozwieralne – zazwyczaj używane jako włazy dachowe. Raczej rzadko montowane w pomieszczeniach mieszkalnych.

Okna kolankowe – montowane w przypadku ścian kolankowo – pionowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz