Jak i czym odtłuszczamy powierzchnię przed malowaniem?

Malowanie czy lakierowanie to bardzo popularne sposoby na zabezpieczanie rozmaitych powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi. Tego typu powłoki mają również właściwości dekoracyjne. Aby jednak bez problemu utrzymywały się na podłożu przez dłuższy czas, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie. Etapem, którego nie można pominąć przy malowaniu, jest odtłuszczanie powierzchni. Dowiedz się, na czym to polega i w jaki sposób przeprowadzić tę czynność.

Odtłuszczanie powierzchni przed malowaniem – dlaczego jest tak ważne?

Powłoki malarskie i lakiernicze zawsze należy nanosić na właściwie przygotowane powierzchnie. Powinny być przede wszystkim równe i czyste. Tyczy się to w zasadzie wszystkich materiałów. Bez tego efekty malowania na pewno nie będą zachwycać, a w większości przypadków okażą się również nietrwałe.

Odtłuszczanie powierzchni jest kluczowym etapem jej przygotowań i polega przede wszystkim na usunięciu tłustych osadów oraz pozostałości kurzu i pyłu. Skąd tłuszcz na malowanych elementach? Wystarczy dotyk ludzkich palców. W domach, na meblach czy ścianach, mogą też powstawać tłuste osady podczas gotowania lub jedzenia. Odtłuszczanie powierzchni metalowych przed malowaniem (np. maszyn, urządzeń i ich elementów) jest też konieczne ze względu na możliwe pozostałości smarów. Z kolei drewno naturalnie produkuje oleje, które również trzeba usunąć przed nałożeniem powłoki malarskiej. Co to daje? Przede wszystkim większą przyczepność i trwałość farby. Dobre przygotowanie powierzchni wpływa też na gładkość i trwałość powłoki. Odtłuszczanie powierzchni należy poprzedzić jej dokładnym umyciem, usunięciem ewentualnej rdzy i nierówności lub uzupełnieniem ubytków, a następnie odpyleniem. Drewno warto też delikatnie zmatowić papierem ściernym.

Malowanie metalu

Jeśli farba ma dobrze przylegać, koniecznie trzeba przeprowadzić odtłuszczanie powierzchni przed malowaniem. Dzięki temu gotowa powłoka jest trwalsza i bardziej estetyczna.

Odtłuszczanie powierzchni – czym najlepiej to robić?

Odtłuszczanie powierzchni przed malowaniem to bardzo prosty zabieg. Wystarczy się zaopatrzyć we właściwy środek i miękką szmatkę lub gąbkę. Jaki preparat wykorzystać? W przypadku drewna najprostsze odtłuszczanie powierzchni domowym sposobem wymaga użycia płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Najpopularniejszym środkiem do odtłuszczania metali jest benzyna ekstrakcyjna. Benzynę trzeba bowiem stosować umiejętnie, ponieważ bardzo szybko wyparowuje. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jednak zatem środek. Doskonale sprawdzi się uniwersalny preparat EMULSOL-L  Emulsol-RN 1  produkcji Polifarb Łódź. Zapewnia on precyzyjne odtłuszczanie powierzchni ocynkowanych, stali, żeliwa, metali kolorowych czy tworzyw sztucznych. Ponadto nadaje się do mycia powierzchni pokrytych powłoką malarską przed malowaniem renowacyjnym. Jest bardzo wydajny i wygodny w stosowaniu. Produktu używa się niewielkim rozcieńczeniu, przez co nie jest toksyczny dla środowiska.

Jak odtłuszczać powierzchnie przed malowaniem?

Odtłuszczanie powierzchni należy przeprowadzać po ich dokładnym oczyszczeniu z wszelkich zabrudzeń czy rdzy. Używając benzyny ekstrakcyjnej, należy najpierw spryskać czyszczone powierzchnie, a następnie przetrzeć je szmatką. Czynności trzeba przeprowadzać sprawnie, kawałek po kawałku, aby zapobiec zbyt szybkiemu odparowaniu środka.

W przypadku korzystania z preparatu takiego jak EMULSOL-L Emulsol RN-1 należy najpierw go rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami producenta. Ten środek nadaje się do nakładania różnymi metodami – zarówno natryskiem (myjką wysokociśnieniową), jak i ręcznie (np. przy pomocy szczotki, pędzla, szmatki lub mopa). Może być też wykorzystywany przy metodzie zanurzeniowej, np. z udziałem myjki ultradźwiękowej. Po użyciu wystarczy go spłukać czystą wodą.

Sprawdź farby Polifarb: https://polifarb.lodz.pl/pl/11821-farby-do-motoryzacji

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz