Aranżacja i wyposażenie kuchni – budżet

Kuchnie na wymiar Kraków

Kuchnia jest sercem domu. Kuchnia żyje, w rytmie domowników i całego domu. Według danych statystycznych, Polacy wydają na aranżację kuchni przeciętnie 35 000 zł. Zastanawiacie się, co wchodzi w ten budżet? Kolejno jest to:

  • projekt kuchni, który często jest płatny lub jego opłata jest ukryta,
  • wykonanie mebli,
  • montaż mebli,
  • sprzęt AGD i małe AGD,
  • wyposażenie dodatkowe.

Skąd taka chęć Polaków do wydawania wcale nie małej sumy, która jest przecież rocznym dochodem, przy przeciętnym wynagrodzeniu? Wynika to z faktu, że każdy chce aby jego kuchnia była piękna, funkcjonalna, przestronna, wygodna w użytkowaniu i jak najbardziej pojemna. Stąd też, korzystamy z usług architektów wnętrz, projektantów i specjalistów od aranżacji, znacznie częściej w przypadku kuchni, niż w przypadku innych pomieszczeń.

Koszt pierwszy – pomieszczenie oraz meble

Jeśli chcemy koszta aranżacji kuchni rozbić na poszczególne etapy, warto zacząć oczywiście od kosztów samego przygotowania pomieszczenia. Kuchnia to nie sypialnia czy salon, gdzie wystarczy nam instalacja elektryczna, klimatyzacja i wentylacja. Kuchnia, to przede wszystkim pełny zakres instalacji sanitarnych, gazowych, wodnych. Już samo przygotowanie ich wiąże się ze sporym kosztem.

Kolejne koszta to oczywiście płytki podłogowe i ścienne, które są raczej powszechnie wykorzystywane w kuchniach. Koszt ten waha się od 60 zł za metr kwadratowy, plus oczywiście koszt położenia, często wynoszący drugie tyle. Pozostaje jeszcze malowanie i elementy wykończeniowe jak chociażby listwy.

Przechodzimy do właściwej aranżacji serca każdego domu, czyli do umeblowania. W zależności od tego, czy kuchnia jest mniejsza czy większa, koszt mebli będzie zróżnicowany. Przy czym aranżacja bardzo małej kuchni może być dużo droższa niż kuchni o większych gabarytach. Wynika to z konieczności zastosowania nietypowych akcesoriów, elementów uzbrojenia oraz wyposażenia mebli.

Ze względu na to, że chcemy mieć w kuchni wykorzystane 100% powierzchni, decydujemy się na kuchnie na wymiar Kraków. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Przede wszystkim bardzo dokładny projekt, uwzględniający maksymalne wykorzystanie możliwości pomieszczenia. Oznacza to, że meble są zaprojektowane tak, aby kuchnia była funkcjonalna, przyjazna w użytkowaniu i możliwie jak najbardziej pojemna. Koszt mebli, oraz ich uzbrojenia, bo nie możemy o tym zapominać nie jest jednak najwyższym kosztem, który musi ponieść przyszły użytkownik.

Koszt drugi – AGD, małe AGD i wyposażenie

Największy koszt związany z „uruchomieniem” kuchni, to oczywiście zakup sprzętu AGD, małego AGD oraz pełnego wyposażenia. W zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych, z reguły koszta sprzętu oraz wyposażenia przewyższają sumę, na którą wchodzą umeblowanie oraz przygotowanie pomieszczenia.

Sprzęt to przede wszystkim:

  • lodówka, zaliczająca się do niezbędnego wyposażenia,
  • piekarnik,
  • płyta gazowa,
  • kuchenka mikrofalowa,
  • zmywarka.

Do całości dochodzi również małe AGD, wszelkiego rodzaju tostery, opiekacze, czajniki elektryczne a także sokowirówki i tym podobne. Całość uzupełniają garnki, patelnie, sztućce, talerze i wszystko inne, co wyobrażamy sobie w naszej kuchni. To wszystko składa się na sporej wysokości koszta, które należy ponieść, chcąc cieszyć się piękna, funkcjonalną i komfortową kuchnią. Jedno jest pewne – na kuchni nie powinniśmy oszczędzać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz